اخبار سایبریاخبار فوریبلاک چینتحلیل تکنولوژی های امنیتی

مسنجر (Blockchain (Utopia – راهی متفاوت برای برقراری ارتباط

Utopia Blockchain Messenger

یکی از بزرگترین مشکلات پیام رسان های مدرن تمایل زیاد و بیش از حد آنها برای جمع آوری اطلاعات شخصی است. علیرغم این واقعیت که اکثر پیام رسان ها برای اطمینان از امنیت از الگوریتم های رمزگذاری قوی از فناوری های کاملاً پیشرفته استفاده می کنند ، این فرضیه هیچگاه امنیت کلی کاربران را متضمن نمی شود.

با این حال نمیتوان به این مسئله فکر کرد که امنیت کاربران در فضای مجازی کاملا نا امید کننده می باشد. اکنون دو هفته می گذرد که آزمایش اکوسیستم Utopia را پشت سر گذاشته ام و نتایج حیرت انگیزی از حریم شخصی کاربران و ناشناس بودن در وب بدست آورده ام .

اکنون من برداشت خود را در مورد مسنجر blockchain Utopia به اشتراک می گذارم.

اکوسیستم Utopia چیست؟
اکوسیستم Utopia یک شبکه P2P ، کاملاً غیرمتمرکز و محصور  است. این برنامه توسط گروهی از توسعه دهندگان ناشناس ساخته شده که فکر می کنند حضور آنلاین کاربران واقعاً ناامن و کاملا خصوصی نیست (من نیز با این نظریه موافقم) .مقیاس این اکوسیستم واقعاً چشمگیر است و این قابلیت را دارد که بخش بزرگی از همه برنامه ها و ابزارهایی را که امروزه از آنها استفاده می کنیم جایگزین کند. در ادامه همراه باشید:

پیام رسان – Messenger
IM با امکان ارسال پیام های متنی و رکورد پیام های صوتی و پیوست هر نوع پرونده و همچنین ایجاد چت ها و کانال های گروهی با کاربران همراه است.

هرکدام از کانالهای شما را می توان با UMaps جغرافیایی برچسب گذاری کرد. در صورت ترجیح، فرآیندهای جستجوی گپ شما در میان دیگر کاربران بر حسب مکان ساده تر می شود.

برای کسانی که مایلند سرگرمی هایی را برای این پیام رسان  به ارمغان آورند ، برچسب های شگفت انگیز زیادی وجود دارد.

ایمیل – UMail

یک ایمیل سنتی با همه توانمندی های خود اما غیر متمرکز . تفاوت اصلی این است که تمام ایمیل های شما رمزگذاری شده اند و توسط شخص ثالث قابل خواندن نیست و تمام قابلیت های قبلی امیل های دیگر  معمولی باقی مانده است.

مرورگر Idyll
مرورگری که گشت و گذار شخصی و ناشناس را در شبکه ایجاد می کند و یک جایگزین خوب برای مرورگر معروف Tor است.

کیف شما – uWet
این کیف پول شخصی شماست که از طریق آن می توانید کلیه معاملات را در Crypton پردازش کنید – یک رمزنگاری قابل ملاحظه از ماین قابل استفاده از شبکه Utopia. با uWallet می توانید Crypto Cards نیز ایجاد کنید که یک گزینه جایگزین پیشرفته برای کارتهای سنتی مانند Visa یا MasterCard است.

علاوه بر این ، این شبکه شامل ابزارها و بازیهای مختلفی برای سازماندهی ، رباتهای ماینینگ ، API برای ادغامهای تجاری و غیره است. (توصیه نویسنده بر این است که فعلا روی خود مسنجر زوم کنید)

امنیت – security

اول از همه خدمت شما عرض کنم که Utopia متعلق به شرکتهای بزرگ نیست که هدف آنها جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات کاربر و اهدافی مانند بازاریابی یا جاسوسی است. به عنوان مثال ، فیس بوک که هم مسنجر خود را دارد و هم WhatsApp ، اطلاعات و محتوای ایجاد شده توسط کاربران ، اطلاعات مربوط به دوستان و آشنایان خود (روابطی) ، کاربرد برنامه ، معاملات و حتی اطلاعاتی را که سایر کاربران درباره کاربر منتشر کرده اند ، ذخیره می کند.

دومین  مطلب مهم این است که ، Utopia برخلاف پیام رسانهای سنتی غیر متمرکز است (حتی تلگرام مشهور نیز متمرکز است) به این معنی که دسترسی به آن توسط مسئولین آن امکان پذیر نمی باشد و نمی توانند کاربران را مسدود کنند که قبلاً چنین تلاشهایی در پیام رسان های دیگر صورت گرفته است. Utopia به معنای واقعی کلمه وضعیت نقص های امنیتی را بهبود داد یا بهتر است بگویم آن را نجات داد زیرا عدم تمرکز پیام رسان به معنای عدم ذخیره اطلاعات در یک سرور مرکزی است ، با این تفاوت که در دستگاه محلی هر کاربر در یک پرونده رمزگذاری شده ذخیره می شود و دیگران توانایی دسترسی به آن را ندارند. به عبارتی هیچ کس جز شما دسترسی ندارد زیرا شما یک دارنده کلید هستید.

و در آخر باید بگویم که جدیدترین روشهای رمزگذاری در این مسنجر اعمال شده است، از جمله elliptic curve .

 همه پیام ها رمزگذاری شده و فقط توسط گیرنده رمزگشایی می شود. حتی اگر پیام رهگیری شود ، توسط شخص ثالث قابل رمزگشایی نیست.

ناشناس بودن – Anonymity

ثبت نام در شبکه کاملاً ناشناس است – شما بدون هیچگونه ایمیل و شماره تلفنی حساب خود را ایجاد می کنید. این امکان را برای شما فراهم می کند که هنگام باز کردن “Incognito Window” ، ناشناس باشید.

حتی IP شما به لطف uMaps یکپارچه قابل ردیابی و آشکار نیست.

حرف آخر

آیا Utopia Messenger کل مفهوم ارتباطات خصوصی را در شبکه تغییر می دهد؟

من یک عقیده قوی دارم که می گویم بله ، می تواند. خیلی زود است که درباره آن صحبت کنیم زیرا این محصول هم اکنون فقط در نسخه بتا خود منتشر شده و هنوز نهایی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید