اخبار سایبریاخبار فوری

فیس بوک در تلاش برای خرید جاسوس افزار Pegasus از گروه NSO برای نظارت بر فعالیت ها و داده های کاربران اپل

خبر سایبری ، اخبار سایبری ، امنیت سایبری ، سایت خبری

سایت خبری

اخیرا مدیرعامل گروه NSO Shalev Hulio ادعا كرده كه فیس بوك در تلاش برای خرید یک جاسوس ابزار  Pegasus است تا بتواند به داده های كاربران اپل دسترسی داشته و بر فعالیتهای آنها نظارت كند.Pegasus یک جاسوس افزار قدرتمند تجاری است که توسط گروه NSO مستقر در اسرائیل ساخته شده و به عنوان بخشی از فناوریهای سایبری جاسوسی شناخته می شود.

این شرکت ادعا کرده که جاسوسی خود را فقط بر روی سازمان های اجرای قانون و دولتی جهت ردیابی مجرمان و تروریست ها انجام می دهد اما طبق بررسی و تحلیل گزارشات مشخص شده که فناوری جاسوسی آنها توسط دیگر شرکت های معتبر دنیا برای هدف قرار دادن کاربران شخصی در سراسر جهان استفاده شده است. 

در اکتبر 2019 ، فیس بوک علیه گروه NSO در منطقه ایالات متحده در شمال کالیفرنیا تشکیل دادخواست داد. دلیل این شکایت هم  هک شدن پیام رسان واتس اپ با استفاده از آسیب پذیری zero-day توسط Pegasus بود که داده های کاربران WhatsApp  را به سرقت برده بود و حالا خود فیس بوک متهم به استفاده از این جاسوس افزار است.

متهم این پرونده که مدیرعامل فن آوری های سایبر گروه NSO یا Q cyber و سهامدار عمده شرکت Shalev Hulio است اعلام کرده که دو نماینده از طرف شرکت فیس بوک برای خرید حق استفاده از برخی قابلیت های جاسوس افزار Pegasus با گروه NSO تماس هایی داشته اند.

در همان زمان فیسبوک در مراحل اولیه استقرار محصول VPN به نام Onavo Protect بود که به کمک آن می توانست ترافیک کاربر و فعالیت های آن را مشاهده کند. در بررسی های به عمل آمده مشخص شد که فیسبوک نگران این مسئله است که مبادا جمع آوری داده های کاربران از طریق Onavo Protect در دستگاه های اپل نسبت به دستگاه های اندرویدی کمتر باشد و نتواند تمامی داده ها را مشاهده کند.

برای همین فیس بوک از گروه NSO درخواست کرده تا بتواند از قابلیت های Pegasus برای نظارت بر کاربران در دستگاه های اپل استفاده کند و حاضر است هزینه مانیتورینگ کاربران Onavo Protect را نیز بپردازد.

سخنگوی Shalev Hulio اظهار داشت که

“فیس بوک به NSO پیشنهاد داده تا ماهانه مبلغی را برای هر کاربر Onavo Protect بپردازد. فیس بوک یک دولت مستقل یا سازمان دولتی برای اهداف امنیت ملی و اجرای قانون نیست و نمیتوان به عنوان مشتری NSO به آن نگاه کرد بنابراین گروه NSO این درخواست را رد میکند ”

سخنگوی فیس بوک اظهار داشت که

“فیس بوک بود ضمن رد این ادعا  NSO را برای تلاش و انحراف واقعیت متهم ساخته است. سخنگوی فیس بوک گفته که NSO   سعی دارد واقعیت های ارائه شده توسط فیس بوک و واتس اپ (دادگاه شش ماه پیش) را منحرف کند. تلاش آنها صرفا برای سلب مسئولیت و انحراف افکار عمومی در مورد هر دو نرم افزارهای جاسوسی خود است ”

 

دیدگاهتان را بنویسید