اخبار پر بازدیداخبار سایبریحملات سایبری

واشنگتن پست: حملات سایبری به بندر شهید رجایی کار اسرائیل بوده است

خبر سایبری ، اخبار سایبری ، امنیت سایبری ، کانال خبری سایبری

حمله سایبری

در تاریخ 9 ماه May گزارشاتی مبنی بر اختلال در پایانه حمل و نقل بندر شهید رجایی منتشر شد و گمانه زنی هایی مبنی بر حملات سایبری به سیستم های این بندر بوجود آمد . تیم امنیتی ایران سایبر در پست های قبلی خود گزارشی را منتشر کرده بود. روزنامه واشنگتن پست امروز طی انتشار مقاله ایی از دست داشتن اسرائیل در این حملات خبر داد. .

سیستم های رایانه ایی در بندر شهید رجایی که روند کاری کشتی ها، کامیون ها و کالاها را تنظیم می کنند همه به یکباره به مشکل برخوردند و دچار اختلال شدند. پس از یک روز از وقوع این حاثه، مقامات ایرانی اذعان کردند که یک هکر ناشناس خارجی به سیستم های کامپیوتری این بندر نفوذ کرده است. اکنون بیش از یک هفته از این ماجرا می گذرد و توضیحات کاملتری به دست ما رسیده است. به طور خلاصه می توان گفت این بندر قربانی حمله سایبری سطح بالایی شده و با توجه به مقاله امروز روزنامه واشنگتن پست، سرچشمه این حملات از اسرائیل بوده است.

به گزارش واشنگتن پست و به گفته متخصصان اطلاعات و امنیت سایبری، این حملات توسط عاملان اسرائیلی انجام شده که احتمالاً  به خاطر  تلافی برای اقدام قبلی  نفوذ به رایانه های سیستم های توزیع آب در اسرائیل انجام شده است.

متخصصان امنیتی که واقعه 9 May را بررسی میکردند این حمله را “بسیار دقیق” خوانده و خسارات وارد شده به بندر شهید رجایی را جدی تر از آنچه در گزارشات رسمی مقامات ایرانی آمده توصیف کردند. یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود با دسترسی به پرونده های طبقه بندی شده اظهار داشت که اسرائیلی ها پشت این حمله بوده اند.

مقامات اسرائیل در مورد این اظهار نظرها پاسخی نداده و از اظهار نظر خودداری کردند. مقامات ایرانی نیز دخالت در حملات سایبری شبکه های توزیع اسرائیل را رد کرده اند.

محمد رستاد (مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی) در بیانیه ای که توسط خبرگزاری ایلنا منتشر شد حمله به رایانه های این بندر در 10 ماه May را تایید کرد.

به نقل از رستاد ، “حمله اخیر سایبری نتوانست به سیستم های ما نفوذی داشته باشد و تنها  تعدادی از سیستم عامل های شخصی در بنادر مورد نفوذ قرار گرفته اند.”

در ماه 8 May واشنگتن پست با استناد به منابع اطلاعاتی خارجی گزارشی را منتشر کرد:

” گزارش شده كه ایران با حملات سایبری خود به اسرائیل حداقل روند کاری دو شبكه توزیع آب روستایی را مختل کرده است. کارشناسان حوادث سایبری گفتند که هکرها به دنبال نفوذ به رایانه هایی بودند که جریان آب و تصفیه فاضلاب را کنترل و سیستم آنها را تنظیم میکرده که شامل افزودن کلر و سایر مواد شیمیایی به آب مصرفی بوده است. پیش از آن که خسارت قابل توجهی به این سیستم ها وارد شود، نفوذ مهاجمان شناسایی و خنثی شد.”

این محققان پس از بررسی های خود دریافتند که هکرها حملات خود را از طریق سرورهای رایانه ای در ایالات متحده و اروپا انجام داده اند. مقامات اداره آب اسرائیل اظهار داشتند که این تلاش مهاجمان را شناسایی و کشف كرده سپس بلافاصله اقداماتی از جمله تغییر رمزهای عبور سیستم را انجام دادند.

سالها پیش هم سازمان های اطلاعاتی آمریكا و اسرائیل جهت مختل كردن برنامه هسته ای ایران یك كرم رایانه ای به نام استاکس نت را در کارخانجات غنی سازی اورانیوم ایران توزیع کردند که هیچ کدام از آنها این حمله را نپذیرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید